Kefal Balığı

Kefal Balığı

 

 

 

Boyları büyük olup,vücutları yandan hafif içe doğru basıktır.

Ağzı diğer türlere göre daha büyüktür. Dişlere gelince dişleri ise genellikle ya küçük yada hiç yoktur.

Kefalin bazı türlerinde göz kapağı çok gelişmiştir.

Vücudu başına kadar uzanan sık ve iri pullarla kaplıdır .İki adet diğer türlere göre birbirinden uzak solungaçları vardır.

Yüzgeçleri ise solungaç kapaklarının hemen arkasındadır ve oldukça yükseğe yerleşmiştir.

Kefaller genellikle 35 ila 75 cm arasında değişebilir.

Kefal Balığı Nasıl Yakalanır ?

Bilinenin aksine çok kurnaz ve zeki bir balık olan kefal yine sanılanın aksine çok lezzetli bir ete sahiptir.Özellikle kanallarda yaşadığı söylenegelsede yaşam alanı çok geniştir.Kefal için önemli olan besindir ve sürekli besin bulunan yerlerde gezerler.Kefal ancak dikkatli ve sabırlı bir avcının yakalayabileceği cinsten bir balıktır.

Kefal için birçok yem çeşidi kullanılabilmektedir.Bazen çapariye bile takılabilecek bu balıkların belirli bir yem çeşidi yoktur.Klasik olarak kurt,tavuk eti,ekmek içi kullanılabilir.Daha öncede bahsettiğim gibi sandığınız kadar ”kefal” olmayan bir balık çeşididir.

Nasıl pişirilir ?

Kefal balığının lezzetini bilmeyen yoktur sanırım, Varsa da bu makalemizden sonra kefalin tadını anlayacaklar ve kefal pişirmenin tadına varacaklardır. Bu arada bilmenizi isterim Kefal balıklar akıntıya karşı yüzebilen tek balıktır.

Kefallerin baş ve kuyrukları kesilir, filetoları çıkarılır. Bunlar iyice yıkanır, bezle kurulanır ve tuzlanır. Hafifçe unlandıktan sonra bir tabakta çalkanmış yumurtaya bulanır ve içinde çok kızgın zeytinyağı bulunan tavaya atılır. Önce bir yanları, sonra öbür yanları pembeleşinceye kadar 4-5 dakika kızartılır. Sonra balık filetoları delikli bir kepçeyle süzülerek servis tabağına alınırlar.
Salça malzemesiyle tatar salçasının hazırlanmasına geçilir. İki yumurtanın sarısıyla bir tutam tuz ve yarım limonun suyu büyük bir porselen kâseye konur. Bunlar telle çırpılarak birbirine karıştırılır. Sonra kâse, içinde kaynar su bulunan hafif ateşteki derince bir tepsinin içine oturtulur. (Su kâsenin ağzından en az bir parmak aşağıda olmalıdır.) Yumurta sarılarında belli belirsiz bir koyuluk oluncaya kadar yani iki dakika telle çırpmaya ara verilmeden karışım pişirilir. Sonra kâse sıcak sudan alınır ve içinde soğuk su bulunan bir başka kabın içine oturtulur. Hemen zeytinyağı azar azar katılarak çırpılmakta olan karışıma yedirilir. Sonra bu mayoneze kıyılırcasına kesilmiş 1 hazırlop yumurta, hardal, çok ince kıyılmış yeşil soğanlar, maydanozlar ve ince ince kesilmiş kornişon katılır. İyice karıştırıldıktan sonra salça kefal balıklarının üzerine dökülür ve yemek soğutulmadan servis yapılır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>